poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Żywe plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia role ogrodzenia, choć często służą także za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta z plastiku stawia się w słonecznych elementach, gdzie szybko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Sporo szyku maja także takie rosnące ploty, które wiodą przez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie kwitną, ale wymagają tez mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety Winylowe z Pobiedziska mogą być bardzo wysmukłe, lecz należny je cyklicznie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot wyznacza się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz