środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z PCV z Międzyrzecza na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na ogrodzenia plastikowe na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na plotki z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki i plot z plastiku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa buduje się z głazów różnego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród odłamków o nietypowych kształtach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie plastikowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz