wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Trwałe ogrodzenia drewniane

Niewłaściwie zabezpieczone sztachety z drewna błyskawicznie się dewastują i mogą ostatecznie stracić swój dotychczasowy wdzięk i własności. Decydując się na zastosowanie drewna na płot wskazane jest poznać sposoby konserwacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas zdołamy napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa powinno się rozpocząć od odpowiedniego i skrupulatnego przygotowania materiału na płot, albowiem od tego zależy efekt finalny naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do osłony i dekoracji sztachet z drewna kluczowe jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież insektami. Kiedy ochronimy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, wypada nanosić kolejne preparaty, jakie konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli reflektujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego płotu, powinniśmy użyć bezbarwny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od środka, lecz nie utworzy na jego nawierzchni profilaktycznego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im dużo uwagi oraz opieki.

Całkowicie inaczej jest w wypadku płotów plastikowych. Ów typ ogrodzeń jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji z tej przyczyny służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz